Prawo jazdy w telefonie – jak skonfigurować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Już od jakiegoś czasu możemy spokojnie  podróżować bez dowodu rejestracyjnego czy polisy ubezpieczeniowej naszego auta. W przypadku prawa jazdy sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. 

Prawo jazdy w telefonie tylko z profilem zaufanym

W Polsce obecnie jest ponad 20 mln osób uprawnionych do prowadzenia samochodów. Od 5 grudnia 2020 roku kierowcy mają możliwość korzystania z mPrawo Jazdy w swoich  smartfonach. Niezbędna do tego jest aplikacja mObywatel z profilem zaufanym.

“Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Teraz robimy kolejny krok. Od dziś nie tylko możemy zostawić prawo jazdy w domu, ale możemy je mieć w swoim telefonie, a dokładnie w naszej aplikacji mObywatel. Na ten dzień czekało wielu kierowców” – wyjaśniał podczas premiery nowego dokumentu minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

mObywatel czyli co?

Aplikację mObywatel możemy bezpłatnie zainstalować na telefonie z systemem Android lub iOS. Obejmuje ona:

  • mTożsamość, czyli tak naprawdę nasz wirtualny dowód osobisty. Znajdziemy tam dane, które znajdują się w naszym dowodzie osobistym i paszporcie. Jest ona bardzo przydatna np. podczas kontroli biletów w pociągach lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie;
  • mPojazd, czyli dane z naszego dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa oprócz samych danych dotyczących naszego auta (marka, model, rok produkcji, numer VIN), zawiera również informacje dotyczące naszego ubezpieczenia komunikacyjnego i nawet na miesiąc przed przypomina o jego przedłużeniu;
  • eRecepty, czyli system, który pozwala nam odebrać leki na receptę poprzez skanowanie specjalnego kodu QR lub podanie 4-cyfrowego kodu i numeru PESEL.

Instalacja mPrawo Jazdy w smartfonie

Gdy już posiadamy aplikację mObywatel, logujemy się do niej poprzez profil zaufany (jest to warunek konieczny).  Następnie ustawiamy hasło do naszej aplikacji i wybieramy warianty logowania. Aplikację możemy dodatkowo odblokowywać za pomocą coraz bardziej popularnej biometrii, czyli przez odczyt linii papilarnych czy przez skan twarzy. Niestety będzie to weryfikacja dwuetapowa i ze względów bezpieczeństwa mObywatel w tym momencie poprosi nas jeszcze o kod PIN.

Gdy jesteśmy już zalogowani w aplikacji mObywatel, wystarczy kliknąć w ikonę “dodaj dokument” i z listy wybieramy mPrawoJazdy. Na koniec musimy potwierdzić nasze dane poprzez profil zaufany i możemy spokojnie zostawić już nasz plastikowy dokument w domu.

Czym różni się mPrawo jazdy od tradycyjnego dokumentu?

Oprócz samej formy, oba dokumenty praktycznie się nie różnią. W mPrawo Jazdy oprócz danych osobowych znajdziemy także informacje o dacie ważności dokumentu czy miejscu i organie, który go wydał. Warto zaznaczyć, że w naszym “cyfrowym prawku” możemy mieć inne zdjęcie niż na oryginale, gdyż fotografia w mPrawo Jazdy jest pobierana z naszej mTożsamości.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, którego oczywiście nie doświadczymy przy plastikowym prawie jazdy, jest aktualny licznik naszych punktów karnych. Aplikacja jest w stanie funkcjonować offline, ponieważ za każdym razem zapisuje ona ostatnie logowanie.

Nowa technologia z pewnością ułatwi nam codzienne funkcjonowanie i teoretycznie powinna skrócić czas trwania spisania w przypadku kontroli policyjnej naszego auta. Jednak jak to w przypadku nowości bywa, dopiero rzeczywistość zweryfikuje jej działanie. Trzymamy więc kciuki, aby w przyszłości coraz więcej tradycyjnych dokumentów zostało zastąpionych przez te cyfrowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*