Zakup nowego auta – jakie opcje warto wziąć pod uwagę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wejście w posiadanie nowego samochodu wcale nie jest tak łatwe, jak może się z pozoru wydawać. Nieważne, czy auto będzie obiektywnie nowe, czy z drugiej ręki, a nowe tylko dla Ciebie, przed jego zakupem czeka Cię wiele dylematów i zastanawiania się. Spróbujemy pomóc Ci podjąć tę trudną decyzję. Podpowiadamy, jakie są sposoby na kupienie samochodu, oraz jakie są ich zalety i wady. 

Leasing samochodu – opcja nie tylko dla firm

Niewiele osób słyszało o opcji, którą wiele firm leasingowych wprowadziło niedawno do swoich usług. Od kilku lat dostępna jest opcja leasingu konsumenckiego, czyli przeznaczonego dla osób prywatnych. Przez lata “wypożyczanie” auta, a właściwie wzięcie go w leasing było opcją tylko dla przedsiębiorców i firm. Teraz leasing jest dostępny również dla przeciętnego Polaka, który nie posiada swojego biznesu ani przedsiębiorstwa.

Ta opcja otwiera wielu osobom furtkę do jeżdżenia lepszymi, nowszymi i bezpieczniejszymi modelami aut. Umówmy się, dwudziestoletnie Seicento nie ma szans w porównaniu z najnowszym modelem Volkswagena, które możesz wziąć w leasing z budżetem, który pozwala Ci tylko na zakup starego Seicento. Dzięki leasingowi dla osób prywatnych możesz wozić się nowoczesnymi i najbezpieczniejszymi modelami aut, zamiast ryzykować życie w sypiącym się samochodzie po wujku.

Kredyt na samochód

Jeśli zależy Ci na posiadaniu samochodu na własność i nie chcesz inwestować w samochód z komisu czy używane auto z portalu aukcyjnego, warto rozważyć kredyt gotówkowy. Nowe modele samochodów prosto z salonu kosztują krocie i nie każdy może pozwolić sobie na zaoszczędzenie takiej sumy. Jednak trzeba przyznać, że jazda nowoczesnymi autami jest dużo bardziej komfortowa, bezpieczna i praktyczna, dlatego nie każdy chce kupować taki samochód, na jaki stać go na chwilę obecną.

Kredyt na samochód to rozsądna decyzja, jeśli posiadasz zdolność kredytową i nie musisz obawiać się o swoją pracę i dochody. Spłacanie rat kredytu będzie przypominało trochę leasing, z tą różnicą, że po spłaceniu kredytu, auto masz już na własność. Po kilku latach możesz je sprzedać i zainwestować w nowe lub zrobić z nim co tylko zechcesz. Pożyczka z banku to wygodna i pewna metoda na pozyskanie potrzebnej gotówki szybko i bez wysiłku, a obliczoną razem z doradcą miesięczną ratę spłacisz bez wysiłku.

Zastanów się nad dodatkowymi wydatkami

Każdy młody kierowca przed zakupem swojego pierwszego auta jest podekscytowany, przez co często zapomina o obowiązkach, jakie przychodzą po zakupie samochodu. Używany pojazd kupiony w komisie może kosztować naprawdę niewiele, przez co młody kierowca szybko uzbiera kwotę i kupi wymażone auto. Dopiero później okazuje się, że trzeba je tankować, naprawiać, wymieniać w nim różne płyny. Do tego ubezpieczenie samochodowe, które jest obowiązkowe, a wcale nie należy do tanich rzeczy. Wszystkie te aspekty musisz dobrze przemyśleć, zanim kupisz auto, by nie okazało się, że z pustym bakiem i rozładowanym akumulatorem stoi tygodniami na parkingu, kiedy Ty odkładasz na benzynę czy naprawę sprzęgła.

Kupno auta, pierwszego, czy kolejnego, to zawsze trudna decyzja, którą należy dobrze przemyśleć. Samochód to duża inwestycja, o której nie przesądza się w minutę. Pamiętaj, żeby zawsze rozważać za i przeciw swojego zakupu i wybierać opcję najbardziej korzystną. Może zakup nie jest wcale najbardziej optymalny i w Twoim wypadku lepszy okaże się leasing? Zawsze rozważaj wszystkie swoje opcje.

Zdj. główne: Mathieu Renier/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*